SPAM ve Kopya İçerik Nedir?

Belki de KizlarSoruyor.com üyelerinin kafasında en çok soru işareti oluşturan uyarılardan biridir Spam paylaşım uyarısı. Nasıl oluyor da, herhangi bir paylaşımın ‘alıntı’dan fazlası olduğuna karar veriyoruz?

Bu konuda yaşanan sıkıntıları bir nebze de olsa gidermek ve yönetimsel bir karara açıklık getirmek için sizlerle konuya ilişkin mekanizmayı paylaşmaya karar verdik.

Kopya içerik neden kaldırılıyor?

Kopya içerik paylaşımı, etik olarak doğru olmaması bir yana, KizlarSoruyor.com’u site rating kuruluşları açısından ‘içerik hırsızı’ konumuna getirerek sitenin puanının düşmesine neden oluyor ki bu da hem sitenin oluşturmaya çalıştığımız özgünlüğüne aykırı, hem de dolaylı yoldan sitenin geleceğini olumsuz yönde etkiliyor. Bu nedenle bu konuda yönetim olarak tavizsiz davranıyoruz.

Bir paylaşımın alıntının ötesine geçerek ‘spam’ yani kopya içerik kategorisine girmesi nasıl oluyor?

Karakter – İçerik taraması

Burada ilk kullandığımız ölçek, karakter-kelime ölçümü. Kabaca 50 kelimeye kadar paylaşımı alıntı olarak değerlendirmekle birlikte, paragraflar uzunluğunda bir içeriği hiçbir kaynak belirtmeksizin, alıntı olduğunu ifade etmeksizin paylaşmak kullanıcıyı ‘Spammer’ yapıyor. Tabii ki Internet üzerinde faydalanılacak kaynaklardan referans alıntılar yapılabilir. Ancak bu gibi durumlarda ilgili kaynaktan kısa bir alıntı yapıp alıntının yapıldığı sayfaya link vererek içeriğin geri kalan kısmının okunmasını sağlayabilirsiniz.

Gelelim telif sorununa:

Çok beğendiğiniz bir şiiri veya küçük bir sözü paylaşmak isteyebilirsiniz. Peki ya o söz tanınmış bir ismin, tescillenmiş bir eserinden alıntıysa? Bu durumda tamamen hukuki nedenlerle o paylaşım kaldırılır. İkinci ricamız; herhangi bir yazar veya şairin sözlerini alıntıladıysanız, o kişinin ismini ve biliyorsanız o paylaşımı içeren kaynak veya eserin ismini açık biçimde paylaşmanız.

Reklam amaçlı paylaşımlar

KizlarSoruyor.com, sizlerin de samimi çabalarıyla, Türk internet hayatının en paylaşımcı platformlarından biri haline geldi. Amacımız insanların hayatlarında yaşadıkları sorunlara çare arayabileceği veya dostane bir ortamda birlikte eğlenebilecekleri keyifli bir ortam yaratmaktı ki, siz üyelerimiz sayesinde bunu başardığımıza inanıyoruz.

Ancak bazı zamanlarda, sayıları oldukça azınlıkta olmakla birlikte, KizlarSoruyor.com üyeliğini bir markanın reklamını yapmak için kullanmaya çalışanlar olabiliyor. Böyle durumlarda sitemizin samimiyetine zarar getirmemesi adına paylaşımları kaldırıyoruz.

Elbette ki her insan kendini fırsat bulduğu durumlarda öne çıkarmak ve tanıtmak ister, bu nedenle ‘Ben kimim’ kısmında reklam içerikli dahi olsa şahsi tanıtıma izin veriyoruz. Ancak soru ve cevaplarla üyeleri kendi markasına veya firmasına yönlendirmeye çalışmak, hem sahip olduğumuz bu samimi ortamın büyüsünü bozacağı hem de etik açıdan doğru olmayan bir etki doğuracağından, bu tarz paylaşımları kaldırıyoruz.

Yani eğer bir ‘Spam paylaşım’ uyarısı aldıysanız bu durum yukarıda bahsettiğimiz hatalarla alakalıdır. Eğer herhangi bir paylaşımınızda bu hatalardan birini yapmadığınıza eminseniz KizlarSoruyor üyesine mesaj atarak veya yardim@kizlarsoruyor.com adresine bir e-posta göndererek sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.

KizlarSoruyor.com Ekibi

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s