Kıskançlık genlerimizden kaynaklanıyormuş

Merhaba Sevgili KizlarSoruyor.com Üyeleri,

Kıskançlık tam anlamıyla çözemediğimiz bir konu olarak efsanevi varlığını sürdürüyor. KizlarSoruyor üyeleri de doğal olarak bu konuda sorular sormaya devam ediyor. Kıskançlık sorularında iki tür deneyim göze çarpıyor; kıskançlık duygusunu frenlemek isteyenler ya da partnerinin kıskançlığı karşısında çaresizlik yaşayanlar…

Şu kıskançlık denen şey!

Kıskançlığın bizi nasıl etkilediğine dair sorulardan örnekler vermek gerekirse:

Kıskançlığın sınırı var mı?  Kıskanç olmamak için ne yapmam gerekir?  Sevgilim çok kıskanç… Affedeyim mi sizce? Aşırı kıskanç sevgiliye nasıl güven verebilirim? Kıskançlık tedavi edilebilir mi?

kıskançlık  genlerden kaynaklanıyor

Kıskançlıktan kurtuluş yok

Yeni bir araştırmaya göre en çirkin ve en çok sıkıntı yaratan duygu olarak nitelendirilen kıskançlık, ilk insandan bu yana var olan ve genlerden kaynaklanan bir duygu.

kıskançlık kıskançlık

Kıskançlık duygusu hissettiğinizde kendinizi suçlamayın

Genlerin kıskançlık seviyeleri üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmak isteyen İsveçli araştırmacılar, 3.000 ikizi kapsayan bir araştırma yapmışlar ve onlara çeşitli sorular sormuşlar. Tek yumurta ikizlerinin verdiği yanıtlarla çift yumurta ikizlerinin verdiği yanıtları karşılaştırdıklarında kıskaçlığın ⅓ oranında genlerden kaynaklandığı sonucuna varmışlar.

kadınlar daha mı kıskanç

Kadınlar daha kıskanç bir yapıya sahip

Araştırmanın diğer bir bulgusu da kadınların erkeklerden daha kıskanç oluşu. Erkekler – olası – cinsel sadakatsizlik durumunda kıskançlaşıyor. Erkeklerin içindeki kıskançlık canavarı, partneri cinsel sadakatsizlik yaptığı zamanlarda ortaya çıkıyor. Bir erkek, partnerinin duygusal olarak bir erkeğe ilgi duymasını çok daha az umursuyor(muş?). Kadınlar ise hem cinsel hem de duygusal sadakatsizliğe eşit şiddette tepki veriyor.

Genlerden kaynaklanan kıskançlığın cinsiyete göre değişkenlik göstermesinin kökeninde ilk çağlardaki insan davranışları yer alıyor. İlk çağlarda erkek, üreyerek çoğalma içgüdüsünü izlerken, kadın erkeğin onun yanında kalmasını – ve böylece ona yiyecek getirmeye devam etmesini- sağlamak üzere güdülenmiş.

Kıskançlık tamamen genlerden kaynaklı değil

Genlerden kaynaklı kıskançlığın dışında kalan 2/3’lük kıskançlık ise, çevresel faktörlerden ve kültürden kaynaklananan “öğrenilmiş kıskançlık” olarak nitelendiriliyor. Çocukluk döneminde yaşananlardan ve travmalardan kaynaklı kıskançlık, flört ederken yaşanan deneyimler buna örnek gösterilebilir. Üst üste aldatılma deneyimi yaşayan bir insanın genetik faktörün rol oynadığı kıskançlık duygusu hissetmesi ve “kıskanç bir sevgili”ye dönüşmesi kaçınılmaz hale geliyor.

Bilim insanlarına teşekkürler, yalnız bunu mazeret olarak da kullanmamak gerek sanki…

Bilim kadınlarına ve bilim adamlarına teşekkür etmek gerekiyor bu durumda. Artık kıskançlığımızın sorumlusunun; genlerimizden, çocukluk dönemimizde ailemizden öğrendiklerimizden ve yetişkinliğimizdeki flört deneyimlerimizen örülmüş bir duygu durumu olduğu kanıtlanmış. Ancak bunu bir mazeret olarak kullanmak yerine, kıskançlık anında bu farkındalıkla sakinleşmeyi deneyebiliriz. Elbette bu araştırmanın kazandırdığı en önemli şey, kendimizle barışmamız gerektiği gerçeği… Kendimizi frenlemeye çalışalım ancak başaramıyorsak da kendimizi suçlamayı bırakalım artık…

Businessperson

Oldu ki kendinize hakim olamayıp kıskançlık krizine girdiniz ve pişman oldunuz. Sevgiliniz ya da eşiniz sizi suçlarsa onu sakinleştirmek için teker teker bu faktörleri sıralayabilirsiniz. Olmadı bu makalenin linkini yollayabilirsiniz;)

Sevgiler

Deniz
KizlarSoruyor.com Ekibi

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s