Büyük bir kavgadan sonra ilişkiyi onarmanın 6 yolu

İlişkilerde yaşanan büyük kavgalar, her iki tarafın da emek vererek çözebileceği şeylerdir. Taraflardan birinin çözüm yolunda adım atması ve diğer tarafın da sakin bir şekilde bu iyi niyetli adıma bir şans vermesi ile çözüm masasına oturulur. Peki bundan sonra ne yapmalı, birbirlerine nasıl davranmalılar?

Misunderstanding

İşte kavga sonrası kaldığınız yerden sağlıklı bir şekilde devam edebilmeniz için 6 öneri:

1- Problem yokmuş gibi davranmayın.

Kavgadan sonra her iki taraf da sakinleşir. Ancak bu sakinlik nedeniyle problem yokmuş, hiçbir şey yaşanmamış gibi davranmanız sağlıklı bir durum yaratmayacaktır. Rafa kaldırılan sorunlar gelecekte yeniden kavga çıkmasına neden olacaktır. Oturup sakin bir şekilde sorun hakkında konuşmalısınız ve çözüldüğünden ya da çözümü konusunda anlaştığınızdan emin olmalısınız.

2- Birbirinize dokunmaktan kaçının.

Hemen kavganın ardından ilişkinizi kurtarmak için sevişmek aleyhinize bir durumdur. Bir süre beklemeli ve her şeyin yoluna girdiğinden emin olduktan sonra bu kutlamayı yapmalısınız.

3- Küçük sürprizlerle sevgilinizi şaşırtın.

Sürprizler için vereceğiniz emek ve partnerinize yaşatacağı deneyim (gülücük) burada anahtar noktadır. Ona kendi ellerinizle bir kek yapabilirsiniz (erkekler için de geçerli). Yine sevdiğinizden özür dilediğiniz, onu neden sevdiğinizi anlatığınız esprili ya da içten bir video çekip internete yükleyebilirsiniz.

4- Kavga hakkında düşünün.

Geriye dönüp kavgadaki tutumunuzu, sözlerinizi ve uslubunuzu; partnerinizin bunlara verdiği tepkileri düşünün,  analiz edin. Kavga da bir iletişim şeklidir ve kavgadan bir şeyler öğrenebilmenizin tek yolu budur. Kendinize sorun: Sesinizi yükseltmeseydiniz farklı bir tepki mi alırdınız? Hangi cümleleriniz partnerinizi çileden çıkardı ve kavganın büyümesine neden oldu? Alttan alabileceğiniz, abarttığınız noktalar var mıydı? vs vs.

5- Bağışlayıcı olun ve ileriye bakın.

Daha önce de gündeme gelen (ör: bulaşık makinesini yanlış yerleştirme) gibi bir sorun tekrar yaşansa da siz bunu ilk kez yaşanıyormuş gibi ele alın. Kavgayı bir tehdit unsuru olarak ele almayın, karşınızdaki kişiye “sana milyonlarca kez söylemiştim” gibi bir yaklaşımla yaklaşmayın. Üstelik bu defalarca tekrarlayan bir durumsa asıl sorun göründüğünden farklı bir şey de olabilir. Neden daha önce üzerinde konuştuğunuz bir konunun tekrar tekrar gündeme geldiğini düşünün.

6- Bunu yapın;)

bunu yapın

 

Sevgiler

Deniz
KizlarSoruyor.com Ekibi

One thought on “Büyük bir kavgadan sonra ilişkiyi onarmanın 6 yolu

  1. tarafların arasında sevgi ve saygı bağı az da olsa kalmışsa karşı tarafın değişmesi değil kendinizde ne tür değişiklikler yapılabileceği düşünülmeli çok dinlemeli az konuşulmalıdır.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s